logodolinakarpia1Dolina Karpia to obszar atrakcyjnych turystycznie i przyrodniczo siedmiu gmin położonych w Małopolsce, pomiędzy Krakowem, Oświęcimiem oraz Wadowicami i Kalwarią Zebrzydowską.

Teren dwóch sąsiadujących powiatów: oświęcimskiego (gminy: Osiek, Polanka Wielka, Przeciszów, Zator) i wadowickiego (Brzeźnica, Spytkowice, Tomice) pokryty jest wieloma stawami, chętnie odwiedzanymi przez wędkarzy, których przyciągają liczne łowiska, fotografów i ornitologów. Ścieżkami przyrodniczymi, dydaktycznymi wędrują wycieczki szkolne. Znaczna część terenów Doliny Karpia została objęta obszarem specjalnej ochrony Natura 2000. Osoby preferujące turystykę aktywną znajdują tutaj sieć ścieżek rowerowych, wraz z pętlą w Brzeźnicy, mogą wziąć udział w organizowanych cyklicznie licznych rajdach oraz spływach kajakowych. Rodziny z dziećmi kierują swoje pierwsze kroki do największego parku ruchomych dinozaurów, a w zimie chętnie odwiedzają Świętego Mikołaja. Po całym terenie prowadzi nas również Szlak Architektury Drewnianej. Odbywają się tutaj plenery artystyczne, organizowane wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych z Krakowa, funkcjonuje międzynarodowa wymiana kulturalna i turystyczna.

lokalizacja_dolina_karpia-2W sezonie letnim turyści przybywają na cykl imprez plenerowych Festiwalu Doliny Karpia (w tym słynne już Święto Karpia w Zatorze), podczas których, poza licznymi atrakcjami artystycznymi, można nabyć produkty lokalne, wyroby rękodzielnicze, częstokroć wyrabiane zgodnie ze wzorem pochodzącym z ubiegłych stuleci. Oczywiście nie brakuje również wielokrotnie wyróżnianego karpia zatorskiego, który w 2007 roku został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych, w 2009 roku Karp zatorski wędzony zdobył I Miejsce w kategorii Tradycyjne Specjały podczas Małopolskiego Festiwalu Smaku, a w 2011 to samo miejsce w postaci Karpia w zalewie octowej! Trudno szukać na jakimkolwiek innym terenie tak wyśmienitych dań rybnych, jakie serwują tutejsze Koła Gospodyń Wiejskich i restauratorzy!

Blisko stąd do największych atrakcji Małopolski, dzięki czemu wycieczka do Doliny Karpia coraz częściej wpisuje się również w plan odwiedzin Oświęcimia, Wadowic, ale także Krakowa czy Wieliczki.

Aby bliżej poznać wspaniałe zasoby Doliny Karpia m.in. atrakcje turystyczne, produkty lokalne itd. zachęcamy do odwiedzenia strony : http://zasobydolinykarpia.dolinakarpia.org/